top of page

"Jak częstotliwości materiałów kształtują nasze zdrowie i energię"


W dzisiejszym świecie coraz częściej zwracamy uwagę na to, co wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Praktykując holistyczne podejście do życia, uczymy się, że wszystko wokół nas niesie ze sobą określoną energię. Od pożywienia, które spożywamy, po przedmioty, które nas otaczają. Każdy element naszego otoczenia może mieć wpływ nie tylko na nasze fizyczne ciało, ale również na nasz umysł i ducha. W tym kontekście, materiały, z których wykonane są nasze ubrania, zasługują na szczególną uwagę ze względu na ich niebagatelną rolę w kształtowaniu naszego energetycznego samopoczucia.

 

Zacznijmy może najpierw od początku: Czym jest energia i częstotliwość:

W fizyce, energia jest pojęciem opisującym zdolność do wykonania pracy lub wywołania zmian. Jest to podstawowa właściwość wszystkiego, co istnieje w naszym wszechświecie, od najmniejszych cząstek, poprzez obiekty codziennego użytku, aż po gigantyczne galaktyki. Energia manifestuje się w różnych formach, takich jak energia kinetyczna (ruchu), potencjalna (pozycji), cieplna, elektryczna, chemiczna, czy jądrowa, i może być przekształcana z jednej formy w inną, ale nie może być stworzona ani zniszczona – co jest zasadą zachowania energii.

W tradycjach duchowych i holistycznych podejściach do zdrowia, energia jest rozumiana jako subtelna siła życiowa, która przepływa przez wszystkie istoty i jest fundamentem naszej egzystencji. Często określana różnymi nazwami, jak chi, ki, prana, czy energia uniwersalna, jest postrzegana jako klucz do harmonii i równowagi wewnętrznej oraz zdrowia psychicznego i fizycznego. W tej perspektywie, zdolność do kierowania i harmonizowania tej energii za pomocą medytacji, jogi, reiki, czy innych praktyk duchowych, jest uważana za istotną dla osiągnięcia dobrostanu i głębszego połączenia z otaczającym nas światem. Częstotliwość to miara, która określa, jak często coś się powtarza w określonym czasie, na przykład ile razy fala akustyczna lub elektromagnetyczna oscyluje na sekundę. Jednostką częstotliwości w systemie międzynarodowym jest hertz (Hz), co odpowiada jednemu cyklowi na sekundę. W kontekście materiałów i ubrań, mówimy o częstotliwości wibracyjnej na poziomie molekularnym – nawet jeśli te wibracje nie są bezpośrednio odczuwalne dla ludzkich zmysłów, mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Nauka zajmująca się mierzeniem tych subtelnych energii jest złożona i obejmuje różne metody, od spektroskopii po zaawansowane techniki obrazowania. Przenosząc to na grunt naszego zainteresowania, każdy materiał, z którego wykonane są nasze ubrania, posiada swoją własną, unikatową częstotliwość wibracyjną. Te wibracje mogą wpływać na nasze ciało i psychikę w sposób bardziej znaczący, niż moglibyśmy przypuszczać. Ale jak to możliwe, że coś tak pozornie banalnego jak wybór ubrań może mieć wpływ na nasze ogólne samopoczucie? Nauka i duchowość zbiegają się tutaj, oferując fascynujące perspektywy na temat wpływu, jaki materiały i ich częstotliwości mogą mieć na naszą energię życiową. Wprowadzając do naszej świadomości ideę, że każdy wybór materiału może być świadomym decyzją o tym, jaką energię zapraszamy do naszego życia, otwieramy drzwi do głębszego zrozumienia i harmonii między ciałem, umysłem, a duchem. Szczerze? O częstotliwości ubrań dowiedziałam się scrolując niedawno jedną z platform społecznościowych. Teraz wydaje mi się to oczywiste, że materiały mogą mieć własne wibracje i mają na nas ogromny wpływ - w końcu wszystko jest energią, jednak w codziennym życiu nie zwracałam na to uwagi - ważne, że wygodne ;D

 

Oto jakie informacje znalazłam: W 2003 roku naukowiec o pochodzeniu żydowskim, dr Heidi Yellen, przeprowadziła pionierskie badania na temat częstotliwości emitowanych przez różne tkaniny. Z jej badań wynika, że ludzkie ciało ma naturalną częstotliwość wynoszącą 100, podobnie jak organiczna bawełna, która również osiąga wartość 100. Zgodnie z wynikami badania, każda wartość poniżej 100 może obciążać organizm. Częstotliwość osoby ciężko chorej lub w stanie przedśmiertnym oscyluje wokół 15, co jest również poziomem, na którym znajdują się poliester, sztuczny jedwab oraz jedwab. Nieorganiczna bawełna osiąga częstotliwość na poziomie około 70. Natomiast tkaniny o wyższej częstotliwości mogą dostarczać energię do ciała. W tym kontekście len wyróżnia się jako materiał wyjątkowy, jego częstotliwość wynosi bowiem 5000. Wełna również charakteryzuje się częstotliwością 5000, ale łączenie jej z lnem prowadzi do wzajemnego anulowania się tych wartości, co skutkuje spadkiem do zera. W trakcie badań zaobserwowano, że noszenie wełnianego swetra na lnianej odzieży powoduje zakłócenia w polu elektrycznym ciała. Może to być spowodowane różnicą w kierunku przepływu pola energetycznego – w przypadku wełny od lewej do prawej, a dla lnu odwrotnie. Choć wiele z tych teorii wymaga dalszych badań, zainteresowanie holistycznymi metodami leczenia i zrównoważonym sposobem życia sprzyja ponownemu odkrywaniu i docenianiu mądrości przekazywanej przez wieki. Ta synteza starożytnych praktyk i współczesnej nauki może nas prowadzić do głębszego zrozumienia, jak środowisko materialne, w tym ubrania, wpływa na nasze zdrowie i dobrostan. W świecie tkanin i materiałów, różnica w częstotliwościach między włóknami naturalnymi a syntetycznymi jest nie tylko kwestią fizycznej struktury, ale może również odgrywać istotną rolę w wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Przyjrzyjmy się bliżej, jak te różnice mogą się manifestować. Naturalne materiały takie jak wełna i len są znane z tego, że posiadają relatywnie wysokie częstotliwości wibracyjne. Wełna i len, jak wspomniałam na początku, mogą osiągać wartości w okolicach 5000 Hz. Te wysokie częstotliwości są często kojarzone z lepszym samopoczuciem, wzmacnianiem energii życiowej i nawet zwiększaniem odporności. Uważa się, że ubrania wykonane z tych materiałów mogą pomóc w utrzymaniu naturalnej równowagi energetycznej ciała, wspierając jego zdolności regeneracyjne i ochronne. Materiały syntetyczne, takie jak poliester, nylon czy akryl, w przeciwieństwie do naturalnych włókien, charakteryzują się znacznie niższymi częstotliwościami, czasem zbliżającymi się do zera. Niska częstotliwość wibracyjna tych materiałów może przyczyniać się do różnych negatywnych skutków dla ludzkiego organizmu, takich jak zmniejszenie energii życiowej, uczucie zmęczenia czy nawet negatywny wpływ na stan psychiczny. Ponadto, ubrania syntetyczne często nie oddychają tak dobrze jak te z naturalnych włókien, co może prowadzić do nadmiernego pocenia się i dyskomfortu.

Wybór ubrań, jakiego dokonujemy na co dzień, może mieć znaczący wpływ nie tylko na nasz komfort fizyczny, ale również na nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne, a nawet duchowe. W kontekście holistycznego podejścia do zdrowia, gdzie ciało, umysł i duch są ze sobą ściśle powiązane, materiały, z których wykonane są nasze ubrania, mogą pełnić rolę nie tylko ochronną, ale również wspierającą naszą wewnętrzną harmonię i równowagę.

 

Właściwości lnu, szczególnie w kontekście jego wykorzystania w odzieży i tekstyliach domowych, to jego wyjątkowe właściwości higieniczne i zdrowotne. Len jest w stanie filtrować substancje chemiczne oraz kurz, co czyni go idealnym materiałem na odzież i tekstylia domowe. Znany jest również z tego, że redukuje promieniowanie gamma od słońca o niemal połowę, chroniąc w ten sposób noszących go ludzi. Dodatkowo, len nie gromadzi ładunków elektrostatycznych, co jest kolejną zaletą tego naturalnego materiału. Japońscy badacze odkryli, że lenne prześcieradła mogą zapobiegać powstawaniu odleżyn u pacjentów unieruchomionych w łóżku. Len jest również przypisywany właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym, co dodatkowo podnosi jego wartość jako materiału o wysokiej energii i korzystnym wpływie na zdrowie​​.

Wełna, podobnie jak len, jest materiałem o wysokiej częstotliwości wibracyjnej, co jest przypisywane jej korzystnemu wpływowi na zdrowie i samopoczucie osób ją noszących. Wełna ma kilka unikalnych cech, które czynią ją wyjątkowo korzystną dla zdrowia i komfortu.

Doskonale izoluje, pomagając utrzymać ciało w optymalnej temperaturze niezależnie od warunków zewnętrznych. W chłodniejszych warunkach zapewnia ciepło, natomiast w cieplejszych pomaga odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoci od ciała, co przyczynia się do komfortu termicznego. Może zaabsorbować znaczną ilość wilgoci (nawet do 30% swojej wagi), nie dając przy tym uczucia mokrości. Pomaga to w utrzymaniu suchego i komfortowego mikroklimatu skóry. Jest trudna do zasiedlenia przez bakterie i grzyby, co sprawia, że wyroby z niej są mniej podatne na nieprzyjemne zapachy i degradację. Naturalnie opiera się płomieniom, co czyni ją bezpieczniejszym wyborem w porównaniu do niektórych materiałów syntetycznych.

Podobnie jak len, wełna jest często rekomendowana dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie skórne i inne dolegliwości, ponieważ jest delikatna dla skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Ponadto, dzięki swoim unikalnym właściwościom, wełna jest uznawana za materiał wspierający zdrowy i regenerujący sen, co jest szczególnie cenne w kontekście pościeli i odzieży nocnej. Jedwab, w przeciwieństwie do lnu i wełny, które są pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jest naturalnym włóknem białkowym produkowanym przez niektóre gatunki motyli jedwabników. Ze względu na swoje unikalne właściwości i skład, jedwab jest często uważany za luksusowy materiał o wysokiej jakości, choć jego „częstotliwość wibracyjna” lub energetyczne właściwości mogą być rzadziej dyskutowane w takich samych terminach jak len i wełna. Jedwab jest wyjątkowo miękki i gładki, co czyni go przyjemnym w dotyku i noszeniu bezpośrednio na skórze. Podobnie jak wełna, jedwab pomaga utrzymać równowagę termiczną ciała, zapewniając ciepło w chłodniejsze dni i chłód w ciepłe dni. Mimo swojej delikatności, jedwab jest stosunkowo wytrzymałym materiałem, jeśli jest odpowiednio pielęgnowany. Jest dobrze tolerowany przez osoby z wrażliwą skórą i alergików. Poduszki z jedwabiu są polecane dla osób dbających o zdrowie skóry i włosów, ponieważ minimalizują tarcie, co może zmniejszyć powstawanie zmarszczek i zapobiegać uszkodzeniom włosów.

W badaniach nad częstotliwością wibracyjną tkanin, konopie nie były bezpośrednio wymienione w kontekście konkretnych wartości częstotliwości, tak jak len i wełna. Jednak ze względu na ich liczne pozytywne właściwości i podobieństwa do lnu, można przypuszczać, że konopie również mogłyby mieć wysoką częstotliwość wibracyjną. Są uznawane za jedno z najbardziej zrównoważonych i ekologicznych surowców na świecie. Są wytrzymałe, odporne na szkodniki i nie wymagają stosowania pestycydów, co czyni je przyjaznymi dla środowiska wyborem w produkcji tkanin. Konopie szybko rosną, wymagają mało wody w porównaniu z bawełną i mają zdolność do regenerowania gleby. Co więcej, konopie mają wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, w tym wysoką wytrzymałość i trwałość, co przekłada się na długowieczność produktów z nich wykonanych. Materiały z konopi są również znane z właściwości termoregulacyjnych, co oznacza, że mogą pomóc utrzymać optymalną temperaturę ciała, niezależnie od warunków zewnętrznych. Dodatkowo, tkaniny z konopi oferują ochronę przed promieniowaniem UV, są antybakteryjne i mogą nawet działać przeciwzapalnie.

 

Oto kilka wskazówek, jak można świadomie wybierać materiały, kierując się ich częstotliwościami i wpływem na zdrowie, oraz jak stopniowo wprowadzać do swojej garderoby ubrania, które są zgodne z zasadami holistycznego życia:

1. Zacznij od zrozumienia podstawowych właściwości różnych materiałów. Naturalne włókna takie jak bawełna, len, wełna, jedwab, konopie czy bambus są znane z wyższych częstotliwości wibracyjnych, które mogą korzystnie wpływać na samopoczucie. W przeciwieństwie do nich, materiały syntetyczne jak poliester, nylon czy akryl charakteryzują się niskimi częstotliwościami i mogą mieć mniej korzystny wpływ na ciało i umysł.

2. Przy zakupie nowych ubrań zawsze sprawdzaj etykiety, aby dowiedzieć się, z jakich materiałów zostały wykonane. Wybieraj ubrania z większym udziałem naturalnych włókien, które są bardziej przyjazne dla ciała i środowiska.

3. Zamiast kupować dużo tanich, szybko produkowanych ubrań z materiałów syntetycznych, zainwestuj w mniej, ale lepszej jakości ubrań z naturalnych włókien. Takie ubrania często są trwalsze i mogą lepiej służyć przez dłuższy czas, co jest również korzystne dla środowiska.

4. Zanim dokonasz zakupu, zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz nowego ubrania. Czasem warto naprawić to, co już mamy, zamiast kupować nowe. To nie tylko oszczędza zasoby, ale również pozwala na utrzymanie emocjonalnej więzi z naszymi ubraniami.

5.  Zakupy w second-handach lub wymiana ubrań z przyjaciółmi to świetny sposób na odświeżenie garderoby bez dodatkowego obciążania środowiska. Często można znaleźć w nich ubrania z wysokiej jakości materiałów w niskich cenach.

6. Zwracaj uwagę na to, jak reaguje Twoje ciało na różne materiały. Jeśli po noszeniu określonych ubrań czujesz się nieswojo, zmęczony czy drażliwy, może to być sygnał, że materiał nie służy Twojemu dobremu samopoczuciu.

 

Oczywiście róbmy wszystko z głową i nie dajmy się zwariować! Jednak myślę, że warto pochylić się nad zrobieniem sobie chociażby testu materiałów - jak czujesz się w danych ubraniach i słuchaniu swojego ciała. Większość z nas jest oderwana od naszych ciał, nie mamy z nim kontaktu. Niby w nim jesteśmy, ale go nie znamy, nie słuchamy i nie potrafimy czytać sygnałów, które nam daje. Świadomość - chociażby właśnie istnienia częstotliwości materiałów i wpływu jaki może nieść na nasze ciało, umysł i ducha daje nam przestrzeń do głębszego pochylenia się nad naszym połączeniem z samym sobą. Świadomy wybór ubrań jest o wiele więcej niż tylko kwestią estetyki czy mody. Jest to wybór, który ma głębokie znaczenie dla naszego ciała, umysłu i ducha, a także dla środowiska, w którym żyjemy. Bycie świadomym energii materiałów, z których wykonane są nasze ubrania, otwiera drzwi do głębszego zrozumienia siebie i otaczającego nas świata. Kiedy zaczynamy rozumieć, że wszystko wokół nas jest formą energii, w tym materiały, z których codziennie korzystamy, zaczynamy dostrzegać, jak nasze wybory mogą wpływać na nasze samopoczucie, nastrój i ogólną witalność. Wybierając ubrania wykonane z materiałów o wysokich częstotliwościach wibracyjnych, takich jak naturalne włókna, możemy wspierać nasze ciało w utrzymaniu równowagi i harmonii. Zachęcam więc do głębszej refleksji nad własnymi wyborami ubraniowymi. Niech będą one nie tylko wyrazem osobistego stylu, ale również świadomej decyzji o wspieraniu własnego zdrowia.


 

Comments


bottom of page